14 Mart 2014 Cuma

Ayvalık Tatili


Türkiye’nin gözde tatil beldelerinden olan Ayvalık, Marmara bölgesinde yer almaktadır ve Balıkesir ilinin deniz kıyısında bulunan bir ilçesidir. Tarihi ve doğal güzellikleri, kumsalları, pırıl pırıl denizi ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Ayvalık’ta tatil yapan misafirler otel, motel, kiralık villa, tatil evlerinde konaklamaktadır.Ayvalık tatilinde yapılacak pek çok aktivite bulunmaktadır. Dalış ve su altı sporları, ada ve koy gezileri, tarihi ve kültürel yerlerin gezilmesi, deniz kum ve güneş keyfinin yaşanması, günübirlik veya konaklamalı Cunda Adası, Midilli Adası gezisi aktivitelerin bazılarıdır. Cunda Adası tarihi binaların, balık restoranlarının yer aldığı bir adadır. Adaya karayolu ile de ulaşılmaktadır. Adada çeşitli dönemlerin mimari özelliklerini yansıtan evler, sokaklar, binalar bulunmaktadır. Ayvalık ve Cunda Adasına özgü hediyelik eşya satan dükkanlar vardır.

Ayvalık’ta gezilecek yerler arasında gün batımının en güzel seyredildiği Şeytan Sofrası ve camii, manastır ve kiliseler bulunmaktadır.  Şeytan sofrasında şeytanın ayak izi olarak anılan bir iz bulunmaktadır ve buraya gelen misafirler izi fotoğraflamaktadır. Şeytan sofrasının hikayesi de bulunmaktadır.

Ayvalık’ta 60 dalış noktası bulunmaktadır ve dört mevsim dalış yapılabilmektedir. Dalış eğitim merkezleri bulunmaktadır ve dalış eğitimi verilmektedir.  Dalışlarda zengin denizaltı florası seyredilmektedir. Ayvalık’ın ince kumu olan Sarımsaklı plajı bulunmaktadır. Toplam 22 plajda güneşlenilmekte, denize girilmektedir. Pırıl pırıl denizin dibinde yüzen balıklar görülmektedir. Tertemiz denizi vardır.

Ayvalık’ta kiralık yazlık villada tatil yapan misafirler gönüllerince eğlenmekte ve dinlenmektedir. İstedikleri zaman Ayvalık merkezinde istedikleri zaman villada vakit geçirmektedir.

Ayvalık’ta görülmeye değer yerler arasında Saatli Camii, Hayrettin Paşa Camisi, Profitis Kilisesi, Taksiyarhis Kilisesi, Ayion Apostolos Manastırı, Leka Panaya Manastırı, Evangalistriya Manastırı, Zeytin Müzesi, bulunmaktadır.  İrili ufaklı 24 ada bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder